Jmenuji se Richard Andrš a jsem hlavní trenér BJJ a Grapplingu v pražském Choketopus Gymu, který jsem založil v roce 2017 se svými kamarády. Zároveň tvořím instruktážní videa na svém YouTube kanálu s názvem RAW JIU JITSU. Videa poskytují jasnou představu o tom, jak učím.

Mým hlavním posláním je trénovat ostatní. Když jsem v letech 2007-2015 létal za tréninkem do USA, bylo vždy těžké se vracet zpět do ČR. Chyběl mi u nás systematický způsob výuky. Ačkoli pár akademií v Praze bylo, nebyl jsem spokojený s náplní a frekvencí nabízených tréninků. Velmi brzy jsem tak začal učit a na hodně věcí jsem musel přijít sám. V mém technickém a osobnostním rozvoji mě nejvíc posunul trénink v USA. Klíčoví lidé byli pro mě Greg Nelson (The Academy) a Tom Schmitz, kteří mi vždy věnovali extra čas. Dále pánové Noah Booth, Ryan Hall a Seph Smith (Lloyd Irvin Team, nyní 50/50 BJJ), které jsem poznal v roce 2007 a do teď jsou pro mě inspirací.

Vždy jsem byl posedlý pohybem a cvičením. Od šesti let jsem hrál lední hokej, dlouhé roky se věnoval karate, později combat sambu, grapplingu, judu, boxu a MMA. Párkrát jsem byl mistrem České Republiky a to ve zmíněném bojovém sambu a také v grapplingu. Pár placek mám i z mezinárodních turnajů. Cenín si hlavně stříbra z Grapplers Quest North American Championship.

Mé zájmy mě postupně dovedly na FTVS UK v Praze, kde jsem vystudoval tělesnou výchovu a sport. Časem se ze mě stal trenér MMA I. třídy, černý pás v Brazilském Jiu Jitsu a silový trenér organizace Strongfirst. V BJJ jsou mými hlavními mentory Professor Renato Migliaccio a Professor Martin Guggi. Spojuje nás mezinárodní organizace IBJJA.

Mám štěstí, že dělám to, co mě opravdu baví a je to moje práce. Otevření Choketopus Gymu je splnění snu. Konečně máme místo, kde mohu naplno předávat to nejlepší, co umím. Je to místo, kde se trénuje každý den a mohou zde vyrůstat budoucí šampióni našeho krásného sportu.